Stosunki miedzynarodowe to

Kontakty międzynarodowe są niezwykle popularne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w powierzchniach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, oraz nie po paru miesiącach, gdy zatem bywało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i związać się bezpośrednio. Podróż na dodatkowy kraniec świata nie posiada już lat, ale wystarczy zaledwie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele innych ofercie współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się silniejsze oraz popularniejsze, i co wewnątrz tym idzie - i znacznie częstsze. Obecnie bez problemu można zdobyć się na nowy kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna cywilizacja również kolejne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot i można wylądować w Azji, w Afryce czy na dalekiej wyspie. Zmienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po dokonaniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Grup Europejskiej i wszelki jej mieszkaniec może swobodnie podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która potrzebuje uzyskać nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na zatrudnieniu odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Niezwykle wymowne są w współczesnym przykładu tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może podbić targi międzynarodowe, bezpośrednio docierając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w własnej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać i spotkania polityczne na szczeblu międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To cenne w odpowiednich negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zaważyć na szczęściu transakcji.